Z Mjr Antoni Tomiczek

Wersja Admin (dyskusja | edycje) z dnia 09:35, 4 gru 2013

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Rodzina 
Emilia Tomiczek

W sierpniu 1933 r. w życie me weszła kobieta Emilia Miliczek z Dzimierza, którą znałem od najmłodszych lat, ale głębsze uczucia ujawniły się trochę później. Pokochałem ją do szaleństwa swą pierwszą niewinną młodzieńczą miłością. Spotykałem się z nią tylko trzy lub cztery razy w roku w czasie urlopów.

Emilia TomiczekMiałem lat osiemnaście. Na pełnieniu swoich obowiązków żołnierskich i pisaniu listów do ukochanej schodził mi czas bez lepszych widoków na przyszłość. Zacząłem pisać wiersze, jak każdy zakochany. Lubiłem kino, zabawy i sport.

W początku sierpnia 1939r. miałem urlop i widziałem się po raz ostatni z rodzicami i rodzeństwem oraz z ukochaną Mileńką, bo tak ją nazywałem. Wyjeżdżając, nie wiedziałem, że czeka nas tak długa rozłąka, że nie zobaczę już niektórych twarzy nigdy w życiu.

Antoni Tomiczek i córka Alicja


Widzę jeszcze, chociaż już kilka łat upłynęło, dom rodzinny i matkę we łzach, żegnającą, mnie tak, jakby wiedziała, że to może ostatni raz na tym świecie. Ja byłem jednak nieczuły na to wszystko, choć wojna była już u naszego progu.

Antoni Tomiczek
Zdążyłem się jeszcze zaręczyć z moją ukochaną i podarowałem jej kolczyki i pierścionek z rubinem. Ja zaś na znak miłości nosiłem sygnet z rubinem (szlif amsterdamski). Kiedy dostałem się do niewoli, to wówczas w obcasie buta wydrążyłem otwór i tam schowałem mój sygnet. W ten sposób udało mi się go ukryć i zachować przez cała moją tułaczkę wojenną. Tymczasem moja Mileńka nie opuszczając domu rodzinnego w Dzimierzu została ograbiona przez żołnierzy rosyjskich i wyrwano jej z uszu kolczyki oraz ukradziono z palca pierścionek.

Po wojnie, kiedy latałem w Transport Command w Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii dowiedziałem się, iż w Polsce Mileńka wciąż na mnie czeka i wówczas podjąłem decyzję o powrocie.

Strzalka.jpg
Czechosłowacja 16 II 1945 r.


Book.png
Cd: Powrót do domu