Z Mjr Antoni Tomiczek

Dom rodzinny 
Drzewo genealogiczne rodziny Tomiczek


Urodziłem się 13 listopada 1915 r. w Pstrążnej (powiat Rybnik, Górny Śląsk) jako syn Franciszka i Marianny z domu Szymiczek. Rodzice dali mi imię po dziadkach zarówno ze strony mamy jak i ojca Ojciec także urodził się w Pstrążnej, a matka we wsi Grabówka koło Lubomii. Lata dziecinne spędziłem w domu rodzinnym razem z rodzeństwem.Mój ojciec Franciszek Tomiczek z zawodu górnik był synem sołtysa wsi. Ojciec pracował na kopalni Rydułtowy. Moi Rodzice wzięli ślub w 1904 roku i zamieszkali w Pstrążnej. Mieli dziewięcioro dzieci.

Ojciec Franciszek Tomiczek

W czasie powstań śląskich za bezpieczeństwo i porządek we wsi Pstrążna odpowiedzialny był mój ojciec Franciszek Tomiczek, a pomagali mu dwaj powstańcy. Była to bardzo odpowiedzialna funkcja, a służba była pełniona przez całą dobę.

Matka Marianna Tomiczek z domu Szymiczek

Nawet ja - wówczas 6 latek - pomagałem powstańcom i pewnego razu wspiąłem się na wysoką brzozę przy kaplicy św. Urbana, aby przeciąć druty telefoniczne poprowadzone przez Grentzschutz stacjonujący w sali tanecznej państwa Perenców. Już wtedy nie bałem się wysokości. Niestety zostałem zauważony przez Grentzschutz i otrzymałem srogie lanie.

3 siostry Anna, Franciszka, Maria; 2 braci Jan i Franciszek


Oddziały Grenzschutzu przybyły do Pstrążnej po zakończeniu I wojny światowej, by tłumić ruchy propolskie. Mimo wszystko w okresie powstań i plebiscytu w Pstrążnej odbywały się polskie wiece. W tej miejscowości miały miejsce potyczki podczas I i II powstania. Natomiast w III powstaniu już 3 maja 1921 roku Pstrążna została zajęta przez Polaków.

Dziadkowie z rodzeństwem


Do szkoły powszechnej zacząłem uczęszczać w 1923 r. w Pstrążnej, i ukończyłem ją w 1930 r. Od dzieciństwa mym marzeniem były podróże, maszyny i życie wielkich ludzi i wodzów.


Życie płynęło mi spokojnie w gronie licznego rodzeństwa. Miałem pięciu braci i trzy siostry. W 1930 r. zaczęła się wypełniać karta mych marzeń.

Strzalka.jpg
Strona główna


Book.png
cd: Pierwsze szkoły wojskowe